Ön itt van: Blog Ejakulációs zavarok – korai magömlés


Ejakulációs zavarok – korai magömlés

A szexuális együttlét valódi célja a magömlés, más néven ejakuláció. Kevesen tudják, hogy a mellékhere az ürített ondómennyiség kevesebb, mint 10%-át adja, a többi az ondóhólyag és a prosztata szekrétuma. Előbbi a hímivarsejtek mozgási energiáját fenntartó táplálékot adja, és védi a hímivarsejteket a hüvelyben, utóbbi pedig a cervixnyák áthatolásában segíti a hímivarsejteket. Az ejakuláció bár a központi idegrendszer által szabályozott mechanizmus, gerincvelő sérült pácienseknél is kiváltható a magömlés megfelelő stimulációval. 

Az ejakuláció létrejöttéhez rendkívül fontos a férfi reproduktív rendszer egészsége. A szexuális együttlét során először megindul a mellékheréből a hímivarsejtek lassú áramlása az ondóvezetékbe, majd közvetlenül a magömlés előtt ez a folyamat felgyorsul. A férfi húgycső kezdeti szakaszát a húgyhólyag alatt a prosztata veszi körül. Itt keveredik össze a mellékheréből származó, hímivarsejtekben gazdag folyadék az ondóhólyag és a prosztata szekrétumával. Nagyon fontos tény, hogy ehhez a hólyagnyaki simaizomzat ép működése is elengedhetetlen, hiszen ha ez nem zár rendesen, akkor a folyadék a húgyhólyagba kerülne. Ejakulációkor a húgycső körüli simaizmok ritmikus összehúzódása, valamint a húgycsőben kialakuló nyomásnövekedés „lövi ki” az ondót, hogy az a méhszájhoz kerülve segítse a hímivarsejtek továbbjutását a petesejt felé.

A férfiak leggyakoribb szexuális zavara a merevedési zavar mellett a korai magömlés. Bár kevesebb szó esik róla, mind az előbb említett problémáról, minden életkorban a férfiak 20-25%-át érinti. Sokan nincsenek tisztában a kezelési lehetőségekkel, ezért nem kerül felszínre ez a tünet, megnehezítve így a páciensek szexuális életét kihatva ez által a mindennapi tevékenységekre. Az esetek többségében a korai magömlés hátterében pszichés stressz áll, melynek megszüntetésével a tünetek is enyhülnek. A szexuális élet kezdetekor, az új párkapcsolat kialakításakor fellépő szorongás megnehezítheti az intim kapcsolathoz szükséges meghitt légkör kialakítását. Megfelelő pszichés vezetéssel ezek az esetek könnyen orvosolhatók. Amennyiben ez nem segít, a makk érzékenységének csökkentése lidocain krém segítségével megnyújthatja a magömlésig eltelt időt. Az együttlét előtt felvitt, majd beszívódás után gondosan eltávolított krém eredményes lehet a kezelés során. Az évek óta fennálló, tartósabb korai magömlés terápiája már hazánkban is elérhető. A központi idegrendszerre ható dapoxetin hatására percekkel hosszabb lehet a szexuális együttlét mindkét fél megelégedésére.

A magömléssel kapcsolatos további problémák általában az ürített ondó mennyiségének változása következtében merülnek fel. Amennyiben az ondó mennyisége nő, a hátterében vagy a hosszabb önmegtartóztatás, vagy ondóúti fertőzés állhat. Utóbbihoz általában más tünetek is társulnak. A csökkent térfogatú ejakulátum kapcsolódhat a prosztata és az ondóhólyag eltéréseihez. Elzáródásos kórképek, vagy beidegzési zavar, netán cukorbetegség vezethet hasonló eltéréshez. Nem szabad elfelejteni, ha valaki sokszor ürít ondót egy nap, az is csökkent mennyiséghez vezet az ejakulációk számával arányosan. Az ondó eltűnésének hátterében állhat gyógyszer mellékhatás is. A jóindulatú prosztata megnagyobbodás során széles körben alkalmazott izomlazító gyógyszerek egyik leggyakoribb mellékhatása a vérnyomáscsökkentés mellett az ejakulátum ürülésének hiánya. A készítmény alkalmazásának felfüggesztésével a tünet megszűnik. A hólyagnyakat károsító műtétek (prosztatagyalulás, beidegzésre ható hátsó hasi nyirokcsomók eltávolítása) az ejakulátum húgyhólyagban ürülését, és vizeléssel való távozását is okozhatják. Ilyen esetben is van lehetőség a gyermeknemzéshez, azonban ez speciális előkészítést, és mesterséges megtermékenyítést foglal magában.

Amennyiben valaki ejakulációs zavart észlel magán, javasolt andrológus szakorvos felkeresése a megfelelő kivizsgálás, és terápia indítása céljából.