Ön itt van: Blog Peyronie betegség – Induratio penis plastica


Peyronie betegség – Induratio penis plastica

A Peyronie betegség a férfiak egy – szerencsére ritka – kórképe, mely a hímvessző merevedési képességében okozhat súlyos károsodást. Az erekció során a hímvessző háti részében található páros barlangos testet borító kötőszövetes burok (a tunica albuginea) megnyúlik, megnövelve ez által a hímvessző térfogatát. Ehhez elengedhetetlen a tunica albuginea megfelelő rugalmassága. Peyronie betegség esetén ebben a kötőszövetes burokban a rugalmas rostok száma jelentősen csökken, helyüket fibrin és kollagén veszi át, melyek környezetében mész rakódik le. Ily módon alakulnak ki a betegséget későbbi stádiumban jellemző a porckemény plakkok, melyek a barlangos testek elaszticitását korlátozza. Ezért jelenik meg a kórkép legjellemezőbb tünete, a hímvessző görbülete, mivel az adott oldalon a tunica albuginea nem képes kitágulni az ellenoldali barlangos testtel szemben.

Kialakulásuk oka még pontosan nem ismert. Nem aktív fertőzés, hanem inkább korábban lezajlott gyulladás (az immunrendszer kóros aktivitása következtében), vagy kisebb a hímvesszőt ért trauma miatt indulhat el a lassú, hegesedéshez vezető folyamat. Egyértelmű összefüggést a tenyér inainak heges zsugorodásával (Dupuytren kontraktúra) találtak eddig.

Kezdeti megjelenési formájában csak merevedéskor megjelenő kisebb – általában has felé hajló – görbületként jelentkezik a hímvesszőn. A kóros elhajlás fokozódásával a közösülés nehezítetté válik, majd a beteg képtelenné válik a nemi aktusra, és már nyugalmi állapotban is észlelhető az elváltozás. Igen súlyos formában a pénisz merev állapotban teljesen a hasfalra feküdhet. A külső megjelenés okozta lelki gátlás és a keresztmetszet esetleges csökkenése miatt további szexuális zavarok is jelentkezhetnek, és negatívan befolyásolhatja a páciens mindennapi életét. A görbülettől függetlenül, vagy azzal párhuzamosan a hímvesszőben fájdalom is felléphet, valamint a pénisz formája megváltozhat.

Diagnosztizálása a hímvesszőn megjelenő görbületen kívül a megvastagodott kötegek kitapintásával történik. Nagy segítség, ha a páciens a merev hímvesszőről 3 irányból készít képet, és azzal ékezik az andrológiai kivizsgálásra. A plakkok pontos feltérképezése céljából szükség lehet mesterséges erekció létrehozására, illetve gyakorlott vizsgáló által végzett hímvessző ultrahang és Color Doppler UH vizsgálatra is.

Ritkán spontán megszűnik a betegség. Többségében azonban szükség van megfelelő kezelésre. Helyileg alkalmazott szteroidos kenőcs, illetve E-vitamin pótlás már nem tartozik a kezelési módok közé, eredményességük megkérdőjelezhető. Szájon át szedhető gyógyszeres kezelési lehetőségként a hímvessző keringését javító gyógyszerek alkalmazhatók (tadalafil, pentoxifillin), azonban a hatásra legalább fél évet várni szükséges. Az elváltozásokba adható gyógyszerek közül a legújabb készítmény már hazánkban is elérhető, mely a clostridium kollagenáz kystoliticum enzimet tartalmazza. Ez a gyógyszer a súlyosabb esetek kezelésére való, amikor a hímvessző görbülete legalább 45°, továbbá a meszes plakk kitapintható. Az enzim a plakkok feloldásával szünteti a görbület mértékét. A készítmény egyedi támogatással érhető csak el, és arra feljogosított szakorvos adhatja be.

A kezelésre nem reagáló súlyosabb esetekben a műtéti megoldás segíthet korrigálni a hímvessző görbületét. Az egyszerűbb beavatkozás során a plakkot érintetlenül hagyjuk, és az ellenoldali barlangos test rövidítésével szűnik meg a görbület. előnye, hogy kevesebb szövődménnyel jár a beavatkozás, hátránya, hogy a pénisz hossza a beavatkozással csökken. A másik műtéttípus jóval nagyobb gyakorlatot és technikai felkészültséget igényel. Ilyenkor a plakkot kimetsszük a barlangos test falából, és az így kialakult hiányt más szövettípussal pótoljuk. Előnye, hogy a hímvessző mérete megmarad, azonban nagyobb arányban fordulhat elő a beavatkozást követően ér-, idegkárosodás, valamint merevedési zavar.

Amennyiben valaki hasonló tünetet észlel magán, javasolt andrológus szakorvos felkeresése a megfelelő kivizsgálás, és terápia indítása céljából.